Jak analizuje Domiporta.pl zgodnie z najnowszymi danymi z NBP w czwartym kwartale 2020 roku spadły transakcyjne ceny mieszkań z rynku wtórnego. Taka sytuacja była ostatnio obserwowana na początku 2017 roku. Warto również zauważyć, że ceny ofertowe na rynku wtórnym cały czas rosną, a różnica w cenie za metr kwadratowy wynosi już prawie 1900 złotych.
Z największymi spadkami cen transakcyjnych mamy do czynienia w Warszawie, gdzie w czwartym kwartale były one o 2,2 proc. niższe niż w trzecim kwartale 2020 r. W Łodzi ceny spadły o 1,6 proc., w Gdyni o 1,2 proc. Ze wzrostami mamy do czynienia jedynie na dwóch spośród siedmiu największych rynków. Zaskakująco na tle innych rynków wygląda sytuacja we Wrocławiu, gdzie ceny kwartał do kwartału wzrosły aż o 9 proc. Warto jednak pamiętać, że w stolicy Dolnego Śląska spadki cen transakcyjnych obserwowaliśmy już w trzecim kwartale 2020, w czwartym natomiast nastąpiło odbicie. W Krakowie mieszkania podrożały o symboliczne 0,2 proc.
Analizując łącznie siedem największych rynków nieruchomości w Polsce (Gdańsk, Gdynia, Kraków, Łódź, Poznań, Warszawa i Wrocław) ceny kwartał do kwartału spadły o 0,8 proc. Rok do roku ceny transakcyjne wzrosły natomiast o 5,6 proc. To sporo, jednak kiedy zestawimy to z faktem, że między pierwszym kwartałem 2019 a pierwszym kwartałem 2020 ceny wzrosły o 12,2 proc. to widać, że dynamika jest o ponad połowę niższa. Po części jest to zasługą wysokiej bazy, jednak spadki cen z końca roku dokładają to tego obrazu istotną cegiełkę. Ostatni raz z tak niską dynamiką mieliśmy do czynienia na początku 2017 roku.
Czytaj całość:
https://next.gazeta.pl/next/7,151003,26804675,mieszkania-tanieja-rosnie-przepasc-miedzy-cenami-ofertowymi.html