W ostatnich latach coraz większą popularnością cieszą się domy energooszczędne. Dzięki wykorzystaniu specjalnych materiałów można ograniczyć pobór energii do zupełnego minimum. Takie rozwiązanie jest bardzo praktyczne oraz bardzo ekonomiczne. Stąd też „energooszczędne domy” cieszą się coraz większym zainteresowaniem szeroko pojętym społeczeństwie.
Pierwszy dokument powstał w 2002 roku i miał na celu określić zasady oraz sposoby energooszczędnego budownictwa. W 2010 zostało wprowadzonych dodatkowo kilka zmian przez UE, które miały na celu nieznaczne zaostrzenie przepisów. Jak się jednak okazuje, od 2021 wchodzą w życie jeszcze bardziej zaostrzone przepisy prawa budowalnego, które dotyczą warunków zapotrzebowania budynków na energię. W przyszłości również przewidywane są coraz ostrzejsze normy. Ma to doprowadzić do tego, aby wszystkie nowo postawione domy mogły wykazywać zerowe zużycie energii pierwotnej. Chodzi tu o to, aby po prostu pracowały same na siebie i nie pobierały energii wskutek tego nie zostawi to żadnego negatywnego śladu na środowisku. Przyglądając się bliżej pozostałym przepisom i ustawom UE, warto zwrócić szczególną uwagę na wskaźnik Ep, który wskazuje roczne zapotrzebowanie domu w energię elektryczną. Według najnowszych rozporządzeń nie może on przykładowo przekroczyć 70 Ep w przypadku domów jednorodzinnych. Coraz surowsze przepisy dotyczące chociażby tego wskaźnika to kontynuacja wcześniej wspomnianej, coraz bardziej wymagającej polityki UE, która zmusza poniekąd obywateli do korzystania na wszelkie możliwe sposoby z odnawialnych źródeł energii.
Zalety domów energooszczędnych
Jak doskonale wiadomo, budowa takiego domu pochłania dużą ilość pieniędzy, jednak śmiało można powiedzieć, iż całe to rozwiązanie jest naprawdę ekonomiczne. Wskutek zużywania minimalnej ilości energii również i koszty z tym związane w każdym miesiącu będą dużo niższe. Po upływie kilku czy kilkunastu lat całe przedsięwzięcie zaczyna się coraz bardziej opłacać.
Czytaj całość:
https://www.eswinoujscie.pl/2021/02/22/czy-warto-zdecydowac-sie-na-dom-energooszczedny/