Wysokie pomieszczenia, niepowtarzalne zdobienia na elewacjach, staranne zdobienia na balustradach to uroki mieszkań w starych kamienicach. Zakup lub remont takiego mieszkania to wielkie wyzwanie ponieważ musi się ono odbywać pod okiem konserwatora zabytków. W zależności od tego czy budynek jest wpisany do rejestru lub ewidencji zabytków zakres ochrony konserwatorskiej może się różnić.
W przypadku budynku wpisanego do rejestru zabytków, potencjalny kupujący musi się liczyć z koniecznością uzyskania zgody konserwatora zabytków na wszystkie prace remontowe, zarówno te dotyczące zewnętrznej części budynku, jak i wnętrz.
Do ewidencji zabytków trafiają natomiast budynki o cechach zabytkowych, które w przyszłości mogą, ale nie muszą zostać wpisane do rejestru. W tym przypadku również trzeba zgłaszać się do konserwatora z prośbą o remont, ale zakres jego ingerencji będzie mniejszy niż w przypadku budynku wpisanego do rejestru, przez co znacznie łatwiejsze będzie przeprowadzenie remontu wnętrza.
– Ponieważ wpisanie obiektu do rejestru zabytków jest najwyższą formą ochrony, remontujący musi wiedzieć, że konserwator będzie analizował cały, szczegółowy zakres planowanych prac. Jeśli budynek znajduje się w ewidencji zabytków konserwator będzie zwracał uwagę na elewację, klatki schodowe, witraże, podziały okien i inne elementy zachowane w oryginalnym stanie – wyjaśnia Marcin Tymiński, rzecznik Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.
Wiele budynków znajdujących się w ewidencji zabytków było już wielokrotnie poddawanych pracom, stąd wynika mniejszy zakres ochrony konserwatorskiej. Przykłady budynków wpisanych do ewidencji możemy znaleźć na Nowym Porcie czy Dolnym Wrzeszczu.
Czytaj całość:
https://dom.trojmiasto.pl/Zakup-mieszkania-w-budynku-objetym-ochrona-konserwatora-n153397.html