Planowanie wybudowania domu energooszczędnego to póki co bardzo droga inwestycja, ale nie bez powodu takiego typu budynki cieszą się coraz większą popularnością. Całkowicie lub częściowo samowystarczalny i energooszczędny dom w dłuższej perspektywie czasowej pozwoli zaoszczędzić pieniądze związane z energią elektryczną, a dodatkowo jest ekologiczny.
Dom energooszczędny to budynek zaprojektowany w taki sposób, by zużywał jak najmniej energii. Wyróżnia go między innymi zwarta bryła oraz dobra izolacja termiczna; sprzyja to utrzymaniu ciepła przy wykorzystaniu promieni słonecznych. Konstrukcja domu współgra z warunkami naturalnymi, wykorzystując ciepło z gruntu, naturalną wentylację itp.
W zależności od zamysłu konstruktora dom może wykorzystywać nawet światło słoneczne, wpadające w odpowiednio usytuowane okna. Minimalizując straty energii cieplnej, można użyć w domu m.in. grzejników olejowych, energooszczędnej elektroniki domowej i wentylacji.
Dom energooszczędny — planowanie
Planując budowę domu energooszczędnego, warto porozmawiać z konstruktorem o przyzwyczajeniach swoich i rodziny. W zależności od ilości ciepłej wody zazwyczaj zużywanej do kąpieli albo od preferowanej temperatury w pomieszczeniach może zaproponować różne rozwiązania. Warto też omówić z nim, w jaki sposób planuje się oszczędzać energię i z jakich wygód ewentualnie można zrezygnować, by dom był możliwie najbardziej energooszczędny.
Dom energooszczędny — usytuowanie
Planując budowę budynku niskoemisyjnego, przede wszystkim warto zastanowić się nad jego usytuowaniem oraz nad ustawieniem pomieszczeń. Światło słoneczne to potężne narzędzie w kwestii oszczędności energetycznej. W Europie Środkowej najlepiej ustawić dom w linii północ-południe. Dzięki temu jest możliwe utrzymanie przyjemnego chłodu latem i odpowiedniego nasłonecznienia zimą. W pomieszczeniach na południowej ścianie domu, które będą przyjmowały światło, warto zaplanować np. jadalnie czy salon. Od strony północnej, gdzie w pokojach będzie mniej słońca, opłaca się urządzić schowki i pralnie.
Czytaj całość:
https://businessinsider.com.pl/poradnik-finansowy/dom-energooszczedny-planowanie-budowy/8x3vxyv