Dochód ze sprzedaży nieruchomości przed upływem pięciu lat od jej nabycia jest opodatkowany PIT. Podatek rozlicza się w deklaracji PIT-39. Aby skorzystać ze zwolnienia z tego obowiązku, zarobione na sprzedaży środki trzeba przeznaczyć na realizację tzw. własnych celów mieszkaniowych. Najnowsza interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (nr 0115-KDIT2-1.4011.381.2018.2.MN) potwierdza jednak, że zakup mieszkania na wynajem można potraktować jako realizację własnych celów mieszkaniowych. Takie korzystne rozstrzygnięcia fiskusa nie są zbyt częste i z pewnością potencjalni nabywcy z chęcią z niego skorzystają, by daniny uniknąć.
Przepisy nie precyzują dokładnie pojęcia nabycia. Nie wskazują też, czy ma to być nabycie odpłatne czy nieodpłatne. Nie określają również, na podstawie jakiej czynności prawnej może nastąpić nabycie nieruchomości. Zdaniem resortu finansów, pojęcie to należy rozumieć szeroko, tzn. że nabycie nieruchomości następuje z chwilą uzyskania prawa własności do tej nieruchomości, bez względu na charakter czynności prawnej, na podstawie której doszło do nabycia tego prawa własności.
Dochód ze sprzedaży z 19-proc. podatkiem
Odpłatne zbycie nieruchomości i praw majątkowych podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym. Sprzedawca nieruchomości płaci PIT w wysokości 19 proc. dochodu. Wysokość daniny oblicza się odejmując od uzyskanego przychodu poniesione koszty uzyskania przychodu. Dochód jest bowiem różnicą pomiędzy przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw majątkowych a kosztami uzyskania przychodów.
Resort finansów wskazuje, że kosztami uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości (praw majątkowych) nabytych odpłatnie są udokumentowane koszty nabycia lub udokumentowane koszty wytworzenia, powiększone o udokumentowane nakłady, które zwiększyły wartość rzeczy i praw majątkowych, poczynione w czasie ich posiadania. Warto pamiętać, że koszty nabycia nieruchomości obejmują nie tylko cenę zakupu, ale również inne wydatki związane z tym nabyciem, np. wynagrodzenie notariusza, podatek od czynności cywilnoprawnych. Nakłady, które zwiększyły wartość nieruchomości, to np. wydatki na modernizację lokalu. Ich wysokość ustala się na podstawie faktur VAT oraz dokumentów stwierdzających poniesienie opłat administracyjnych.
Czytaj całość:
https://next.gazeta.pl/next/7,151003,26765181,rekord-na-rynku-nieruchomosci-tylu-mieszkan-nie-bylo-od-gierka.html