Coraz częściej na rynku nieruchomości pojawiają się oferty związane z dzierżawą gruntów rolnych pod farmy fotowoltaiczne. Przed podpisaniem jakiejkolwiek umowy warto zabezpieczyć swoje interesy. Inwestycja w farmę fotowoltaiczną może wiązać się z pewnym ryzykami prawnymi po stronie wydzierżawiającego.
Przypomnijmy, że przez umowę dzierżawy wydzierżawiający zobowiązuje się oddać dzierżawcy grunt do używania i pobierania pożytków przez czas oznaczony lub nieoznaczony, a dzierżawca zobowiązuje się płacić wydzierżawiającemu umówiony czynsz.
Zabezpiecz płatności
Podstawowym obowiązkiem dzierżawcy jest zatem zapłata czynszu, którego wysokość i terminy powinny być jasno określone. Co więcej, umowa powinna też określać, która ze stron zobowiązana jest do ponoszenia kosztów:
- podatków,
- ubezpieczenia lub
- innych opłat związanych z utrzymaniem gruntu.
Wydzierżawiający powinien też pamiętać, by wprowadzić do umowy postanowienia skracające – np. do 14 dni – ustawowy trzymiesięczny termin na wypowiedzenie umowy w przypadku braku płatności za dzierżawę.
Z kolei zapłatę czynszu dzierżawnego można zabezpieczyć poprzez uzyskanie od dzierżawcy np. gwarancji bankowej lub ubezpieczeniowej, weksla lub oświadczenia o poddaniu się egzekucji w trybie art. 777 KPC (składanego u notariusza), która mogą zabezpieczyć szybszą płatność, ułatwiając dochodzenie zaległej zapłaty (z reguły w ten sposób zabezpiecza się kwoty odpowiadające kilkumiesięcznej płatności na rzecz wydzierżawiającego).
Czytaj całość:
https://www.bankier.pl/wiadomosc/Fotowoltaika-Umowa-dzierzawy-gruntu-pod-farme-8038587.html