Jak duży jest postęp Polski jeśli chodzi o ekologiczne inwestycje w sektorze nieruchomości przemysłowych? Jakie są najpopularniejsze eko-rozwiązania? Jakie działania na rzecz ekologii w najbliższym czasie będą najbardziej istotne w tej branży? Na te wszystkie pytania odpowiada Jarosław Czechowicz z Country Manager GLP Poland.
Postęp, który dokonał się w Polsce w ostatnich latach, jest zauważalny. Coraz częściej powstają tu budynki wyposażone w rozwiązania, które w Europie Zachodniej lub USA są już standardem. Przed nami jeszcze dużo pracy zanim niektóre rozwiązania na dobre zagoszczą w Polsce, co wynika zarówno ze świadomości uczestników rynku oraz konieczności popularyzacji niektórych technologii, kosztów, jak również z uwarunkowań prawnych. Jestem jednak przekonany, że zmiany takie jak podniesienie przez nas standardu obiektów spekulacyjnych, to krok naprzód.
Rynek ewoluuje wraz z użytkownikami, a korzystanie z dostosowanych do najnowszych trendów budynków logistycznych jest elementem strategii wielu firm. W bliższej perspektywie ważna będzie energooszczędność, samowystarczalność energetyczna obiektów. Na pewno rozwijane będą rozwiązania dotyczące monitoringu zużycia mediów czy automatyzacja wjazdów. Jest szansa, że w nieruchomościach logistycznych w Polsce na dobre zagości fotowoltaika. Jako ciekawostkę mogę przytoczyć fakt, że w budynkach GLP na całym świecie zamontowano do tej pory ponad 1,5 mln mkw paneli słonecznych, które łącznie produkują około 86 megawatów energii. Z czasem, w centrach logistycznych rozwijana będzie na większą skalę infrastruktura dla aut elektrycznych, a wybiegając w jeszcze odleglejszą przyszłość, można oczekiwać zaplecza dla pojazdów autonomicznych. Równocześnie, im mniej osób będzie pracować w halach magazynowo-produkcyjnych, wraz z rozwojem automatyki i robotyki, rosnąć będzie popyt na zintegrowane z nimi, równie ekologiczne biura.
Czytaj całość:
https://www.propertynews.pl/magazyny/zielone-budownictwo-w-sektorze-nieruchomosci-przemyslowych-nabiera-znaczenia,89343.html